VoIP (Voice over internet protocol) – według Wikipedii to technologia umożliwiająca przesyłanie dźwięków, mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana telefonią internetową lub telefonią IP
ZALETY TECHNOLOGII VOIP
Podstawową zaletą VoIP to mobilność. Technologia ta umożliwia bycie dostępnym pod łódzkim numerem telefonu będąc aktualnie np. w Anglii. W dzisiejszych czasach, gdy wiele osób emigruje w celach zarobkowych technologia VoIP staje się głównym sposobem komunikacji między osobami, które wyjechały a ich rodzinami i przyjaciółmi. Dzięki telefonii VoIP, połączenia międzynarodowe są dużo tańsze, a połączenia w obrębie sieci danego operatora zazwyczaj darmowe. Kolejną zaletą jest możliwość uniezależnienia się od monopolistów takich jak Telekomunikacja Polska. Dzięki możliwości przenoszenia numerów dodatkowo mamy możliwość pozostania przy numerach, które zostały rozpowszechnione wśród klientów bądź na materiałach reklamowych czy marketingowych. Również firmy posiadające kilka oddziałów w różnych lokalizacjach, często w różnych Państwach, znajdują zastosowanie dla VoIP. Możliwość spięcia tych oddziałów w obrębie jednego systemu oraz obniżenie kosztów związanych z komunikacją między oddziałami powoduje, że firmy inwestują w technologię VoIP.
WADY TECHNOLOGII VOIP
Aby wykonywać połączenia po VoIP musimy posiadać dodatkowy sprzęt bądź oprogramowanie. Trudno tytaj pisać o wadzie, jak z każdą inwestycją wiąże się to z kosztami bądź z pewnymi utrudnieniami. W przypadku oprogramowania instalowanego na komputerze konieczne są słuchawki oraz mikrofon za pośrednictwem, których będziemy mogli rozmawiać. Dodatkowo, aby odbierać połączenia za pośrednictwem oprogramowania komputer musi być cały czas uruchomiony. Problem można wyeliminować stosując dodatkowy sprzęt np.: telefon IP, bramkę VoIP bądź Centralę VoIP. Minusem oczywiście są dodatkowe koszty, które musimy ponieść podczas zakupu urządzeń.
Coraz częściej spotykam się z opinią w której jako wadę VoIP wymienia się większą zawodność usług. Uważam, że problemem nie jest sama technologia tylko dostawcy usług internetowych oraz usług telefonii VoIP. Jeżeli tylko zagwarantujemy dla VoIP łącze o odpowiedniej przepustowości w stosunku do potrzeb oraz odpowiednią jakości tego łącza, to nie będziemy mieli żadnych problemów z połączeniami głosowymi. Niestety wiele firm nie zwraca uwagi na zachowanie jakości usługi. Za usługami naszej firmy idzie przedewszystkim jakość i na to stawiamy największy nacisk.
ASTERISK
Oficjalnie mówi się o Asterisku, że jest programową centralą telefoniczną o otwartym kodzie (open source), łączącą w sobie tradycyjną telefonię stacjonarną i telefonię pakietową. Nieoficjalnie, Asterisk jest najprawdopodobniej najpotężniejszym, najbardziej elastycznym i dostosowującym się do potrzeb użytkownika systemem telekomunikacyjnym opartym na licencji GPL.
Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa gwiazdka symbolizującego w informatyce dowolny znak „*”. Twórcą Asteriska jest Mark Spencer i firma Digium. Większość wdrożeń Asteriska oparte jest na Linuksie, ale działa on również pod kontrolą systemów Windows, BSD oraz Mac OS X. Może on służyć do takich celów jak:
- wielo-protokołowa brama VoIP,
- zaawansowana centrala telefoniczna,
- IVR (Interactive Voice Response) serwer. Serwer umożliwiający interaktywną obsługę osoby dzwoniącej,
- softswitch oprogramowanie sprzęgające świat tradycyjnych rozwiązań telefonicznych opartych na przełączaniu obwodów z rozwiązaniami IP opartymi na przełączaniu pakietów,
- serwer konferencyjny,
- system billingowy
- Call Center lub Contact Center,
- system integrujący i centralizujący rozwiązania telefoniczne kilku oddziałów firmy wokół jednego systemu.
Co najważniejsze, każda z tych funkcji może być wykonywana z osobna, jak również można zaimplementować te funkcje, aby działały równocześnie.