Kodeki w telefonii VoIP
Głos przesyłany w technologii VoIP musi być najpierw zakodowany. Aby zmniejszyć ilość pasma potrzebnego do zrealizowania połączenia często głos zostaje poddany kompresji. Niestety kompresja wpływa na jakość głosu oraz obciążenie urządzeń dokonujących kompresji. Większość kodeków to zalecenia ITU-T określone w sekcji G. Do najbardziej popularnych należą:
G.711 – to standard kodowania głosu nie zapewniający żadnej kompresji. Jest to podstawowy sposób kodowania w sieciach cyfrowych, wykorzystywany chętnie również w technologii VoIP. Opisuje kodowanie PCM z prędkością 64kb/s.

G.726 – stosuje technikę kodowania ADPCM z prędkością 40, 32, 24 i 16 kb/s. W porównaniu do G.711 ilość pasma potrzebnego na przeprowadzenie jednej rozmowy jest zredukowana o połowę przy zachowaniu zbliżonej jakości głosu.

G.729 – opisuje kompresję CELP. Zakodowany głos potrzebuje strumienia o prędkości 8 kb/s. Wyróżniamy dwie odmiany A i B. Wersja A potrzebuje mniejszej mocy obliczeniowej, gdy B wykrywa dodatkowo momenty ciszy i odpowiednio je kompresuje. Aby z niego korzystać należy wykupić licencję.

G.723.1 – również występuje w dwóch wersjach. Pierwsza potrzebuje strumienia o prędkości 6.3 kb/s i wykorzystuje kompresję MP-MLQ. Druga wykorzystuje strumień o prędkości 5.3 kb/s i wykorzystuje kompresję CELP. Obwarowany jest ograniczeniami patentowymi.
 

Obecnie korzystasz z przeglądarki: Internet Explorer 6 (IE6).

Twoja aktualna przeglądarka internetowa musi być zaktualizowana do wersji Internet Explorer 7 (IE7), aby móc w pełni korzystać z naszej strony.

Dlaczego warto dokonać uaktualnienia do programu Internet Explorer 7? Firma Microsoft zaprojektowała Internet Explorer 7 od podstaw, wdrażając lepszezabezpieczenia, nowe zdolności, a także zupełnie nowy interfejs. Wiele zmian wynika z opinii milionów użytkowników, którzy testowane wstępnej wersji nowej przeglądarki. Najbardziej przekonującym powododem dla którego warto uaktualnić przeglądarkę jest poprawa bezpieczeństwa. Internet Explorer 7 sprawia, że surfowanie w internecie jest bezpieczniejsze, oferując większą ochronę przed wirusami, spyware i innymi podobnymi zagrożeniami internetowymi.

Program Internet Explorer 7 w wybranym języku, można znaleźć na stronie Internet Explorer 7.