Protokoły VoIP

 

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej telefonii PSTN tak samo i dla VoIP należy dostarczyć zestaw metod, które pozwolą nam na kontrolę połączenia. Metody te tworzą swoisty język, którym porozumiewają się poszczególne urządzenia. Tym językiem są protokoły sygnalizacyjne. W sieciach PSTN do sygnalizacji wykorzystuje się między innymi protokół SS7. Dla łączy analogowych POTS sygnalizacji dostarcza FXS. Technologia VoIP dostarcza kilka protokołów. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych należą SIP i H.323. Pozostałe protokoły to SCCP, IAX, UNISTIM, MGCP, MEGACO. Mimo, że bogactwo protokołów sygnalizacyjnych jest tak duże oraz istnieją systemy takie jak Asterisk, które wspierają większość z wyżej wymienionych wybór, który zastosować, często nie należy do nas. Nasz wybór ograniczany jest przede wszystkim przez urządzenia dostępne na rynku oraz operatorów VoIP. W Polsce niekwestionowanym zwycięzcą jest protokół SIP. Można przyjąć, że 90% urządzeń wykorzystuje ten protokół. Jeśli znajdziemy urządzenie wspierające H.323, zazwyczaj zaimplementowany ma również protokół SIP. Podobnie rzecz się ma z operatorami telefonii VoIP. Do niedawna na rynku polskim był jeden operator dostarczający swoją usługę po protokole H.323 i na dzień dzisiejszy z niej zrezygnował.

 

Obecnie korzystasz z przeglądarki: Internet Explorer 6 (IE6).

Twoja aktualna przeglądarka internetowa musi być zaktualizowana do wersji Internet Explorer 7 (IE7), aby móc w pełni korzystać z naszej strony.

Dlaczego warto dokonać uaktualnienia do programu Internet Explorer 7? Firma Microsoft zaprojektowała Internet Explorer 7 od podstaw, wdrażając lepszezabezpieczenia, nowe zdolności, a także zupełnie nowy interfejs. Wiele zmian wynika z opinii milionów użytkowników, którzy testowane wstępnej wersji nowej przeglądarki. Najbardziej przekonującym powododem dla którego warto uaktualnić przeglądarkę jest poprawa bezpieczeństwa. Internet Explorer 7 sprawia, że surfowanie w internecie jest bezpieczniejsze, oferując większą ochronę przed wirusami, spyware i innymi podobnymi zagrożeniami internetowymi.

Program Internet Explorer 7 w wybranym języku, można znaleźć na stronie Internet Explorer 7.